БЕЗВІЗОВИЙ РЕЖИМ ВСЕ БЛИЖЧЕ?

12 ноября, 2015

Верховна Рада України 10 листопада нарешті прийняла низку законів з так званого безвізового пакета, яким обумовлена лібералізація  режиму з Європейським Союзом.

Перед пленарним засіданням спікер Володимир Гройсман завірив, що безвізові законопроекти погоджені в профільних комітетах і мають отримати підтримку в сесійній залі. У підсумку частину законопроектів депутати дійсно ухвалили, при чому з доволі високими показниками голосування. Проте на один з ключових проектів – про заборону дискримінації сексуальних меншин – депутатських голосів не вистачило.

 

У числі прийнятих викликають інтерес наступні акти.

 

Зміни до Кримінального і Цивільного кодексів передбачають вдосконалення інституту спеціальної конфіскації з метою усунення корупційних ризиків при її застосуванні. Законопроект визначає перелік майна, що підлягає спецконфіскації: гроші, цінності та інше майно, передане підозрюваним в злочині третім особам. Як пояснив голова правоохоронного комітету Андрій Кожем’якін, процедура спецконфіскації прописана так же, як і у відповідній директиві Євросоюзу.

 

Зміни до КПК щодо арешту майна з метою усунення корупційних ризиків передбачають, що арешт допускається для спецконфіскації або рішення судом питання про речові докази, конфіскації чи компенсації збитків. Внесені поправки не допускають необгрунтованої конфіскації в осіб, непричетних до скоєння злочину чи прикриття майна. Хоча Міністр юстиції Павло Петренко вважає, що низка поправок протирічить вимогам ЄС.

 

Законом № 2542а депутати заново визначили правила підслідності розслідування кримінальних справ. За СБУ залишилось розслідування злочинів в сфері національної безпеки і оборони, злочинів, пов’язаних з тероризмом. Слідчі Державного бюро розслідувань наділяються повноваженнями по досудовому розслідуванню злочинів, скоєних посадовими особами першої – третьої категорій держслужбовців, суддями, прокурорами, співробітниками правоохоронних органів.