Пройшов круглий стіл на тему «Люстрація: шлях в Європу?»

19 февраля, 2015

 

19 лютого 2015 року відбувся круглий стіл «Люстрація: шлях в Європу?», організований Національною асоціацією адвокатів України за ініціативи громадських організацій «По захисту прав людини», «Рада юристів України», «Правовий захист землекористувачів», благодійної організації «Міжнародний благодійний фонд «Патріоти України».

Основною метою заходу було обговорення Висновку Венеціанської комісії від 16.12.2014 року щодо закону України «Про очищення влади» (Закон про люстрацію), відповідність прийнятого закону принципу верховенства права та Конституції України у цілому,  знаходження  шляхів захисту прав людини через усунення порушень, встановлених Венеціанською комісією.

Участь в обговоренні взяли представники Ради суддів України, Ради суддів господарських судів, Вищого господарського суду України, Конституційного суду України, Окружного адміністративного суду м. Києва, судді апеляційних і міських судів, представники Генеральної прокуратури України, Міністерства юстиції України, Проекту ОБСЄ в Україні, Фундації «Відкритий діалог», адвокати, незалежні експерти та громадські діячі.

У числі присутніх був і представник АБ Кушнарьова.

Під час проведення круглого столу учасники наголошували як на важливості процесу люстрації в нашій країні, так і на тому, що проведення цього процесу повинно відповідати Конституції. Учасники круглого столу піддали критиці автоматичне звільнення усіх на підставі закону про люстрацію, відсутність індивідуальної відповідальності. Через відсутність індивідуального підходу до перевірки осіб, які підпадають під люстрацію, на посадах залишаться ті особи, які порушували права людини, які були причетні до порушень прав людини під час подій на Майдані.

Громадські діячі, присутні на заході, вказали, що процес не є відкритим, а саме цього чекали. Громадськість не допускають до цього процесу, хоча вони володіють доказами причетності посадовців до підриву національної безпеки і оборони України, порушення прав людини під час подій Майдану. Вони не погоджуються з тим, що за події на Майдані повинні відповідати лише судді. Відповідальність повинні понести всі чиновники, кожен прокурор, який здійснював контроль над кримінальним провадженням, який вимагав застосування найтяжчих запобіжних заходів, який підтримував обвинувачення, кожен міліціонер, кожен слідчий. Процес люстрації відволікає від покарання цих осіб, саме наявність індивідуального підходу змінить ситуацію. Законом про люстрацію маніпулюють, вважаючи, що прості люди не можуть читати закону.

Наголошувалось на ризиках, які настануть для нашої країни в результаті дії такого закону, адже особи,  звільненні за процедурою  чинної люстрації, через певний час будуть поновлені на своїх посадах через рішення суду,  у зв’язку із відсутністю процедур захисту держава перед ними понесе матеріальну відповідальність, адже, безперечно, ЄСПЛ задовольнить їх заяви та визнає звільнення порушенням прав людини.

Присутні на заході пропонували  створення окремого органу -  незалежної комісії по проведенню люстрації. Те, що перевірку по закону про люстрацію проводять керівники осіб, які підпадають під люстрацію, а суддів – голови судів, викликає сумнів в якості проведення такої перевірки. З одного боку, керівник може «пролюструвати» особу, яка йому чимось не подобається і помститися, а з іншого – приховати підстави для люстрації та залишити на посаді того, хто однозначно підпадає під люстрацію.

Організатори заходу закликали привести закон про люстрацію у відповідність до Конституції України із урахуванням зауважень Венеціанської комісії. Учасники однозначно закликали якнайшвидше внести до зміни до закону.